تست زنی کنکور ارشد و دکتری ۱۴۰۳ از دیدگاه سنجش امیرکبیر

تست زنی کنکور ارشد و دکتری

þ ۱- ارزشیابی هفتگی و خود آزمایی‌های تستی در پایان هر هفته بسیار مهم است. اشکالات خود و همچنین دلیل بروز اشکالات را بررسی کنید و بلافاصله نسبت به رفع آن اقدام نمایید. یک اشکال ممکن است به چندین تست لطمه بزند. آنچه مهم است مشخص کردن وضعیت خودتان نسبت به درس است.

þ ۲- یکی از بهترین تکنیک‌ها و هنر‌هایی که باید یاد بگیرید و تمرین کافی داشته باشید، هنر تست‌زنی است. تجربه نشان می‌دهد که بسیاری از داوطلبان به دلیل فراوانی پاسخ‌های غلط نتوانسته‌اند به دانشگاه راه یابند. به عنوان مثال اگر یک داوطلب کنکور در یک درس که ۳۵ تست دارد. ۲۵ تست را با قاطعیت و اطمینان، پاسخ بدهد و ۶ تست را پاسخ اشتباه بدهد و ۴ تست را سفید بگذارد طبق فرمول محاسبه درصد خام او در آن درس ۶۵% خواهد بود در صورتی که اگر همان ۶ تست غلط را پاسخ نمی‌داد درصد او ۷۱% محاسبه می‌شد. اختلاف ۶% در یک درسی که ضریب ۴ دارد، ممکن است صدها نفر رتبه او را جابجا کند. توصیه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و دست اندرکاران مسائل کنکور، این است که فقط به تست‌هایی که به صحت پاسخ آن اطمینان دارید پاسخ دهید.

 

 

þ ۳- حداقل هفته‌ای یک‌بار، در مدت زمان محدود و معقول (حتی‌الامکان کمتر از استاندارد کنکور) از دروسی که مطالعه کرده‌اید آزمون آزمایشی برگزار کنید.

 

 

þ ۴- به خاطر داشته باشید جامعه آماری شرکت کنندگان کنکور را، اقشار مختلفی با بهره‌های هوشی و استعدادهای متفاوت تشکیل می‌دهند. چون آزمون‌ها براساس استانداردهای علمی طراحی می‌شود، قطعاً توزیع تست‌های کنکور متناسب با شرکت کنندگان خواهد بود. با درک و فهم و قبول این نکته با یک استراتژی مناسب و معقول به پاسخ تست‌ها خواهیم پرداخت، یعنی اگر قرار است به ۵۰ تست در ۵۰ دقیقه پاسخ دهیم لزوماً به معنای این نیست که زمان پاسخگویی به هر تست در ۱ دقیقه ممکن است، بلکه معنایش این‌است که میانگین زمان لازم برای هر تست یک دقیقه است. بنابراین نتیجه می‌گیریم که ممکن است زمان واقعی برای بعضی از تست‌ها بیش از ۱ دقیقه و برای بعضی از تست‌ها کمتر از ۱ دقیقه یا حتی کمتر از ۳۰ ثانیه باشد. از طرفی لازم نیست که به همه تست‌ها پاسخ دهید. ضرورت اولویت‌بندی تست‌ها در استفاده از نکاتی است که تضمین کننده موفقیت شما در آزمون است.

 

þ ۵- طبق نتایج تحقیقات و بررسی‌های دانشمندان، باید ابتدا به سؤالات ساده‌تر پاسخ دهید.

 

þ ۶- در روز آزمون از درس‌هایی که علاقه دارید شروع کنید.

 

þ ۷- قبل از شروع آزمون، نفس عمیق بکشید و تجسم ذهنی مثبت سریعی داشته باشید.

 

þ ۸- با دید کاملاً واقع‌بینانه و مثبت آزمون را شروع کنید. به هیچ عنوان به اطراف و دوستان خود خیره نشوید. به پاسخبرگ‌های آنها نگاه نکنید.

 

þ ۹- به هیچ عنوان به سراغ تست‌هایی که موضوع آن تست را قبلاً به حد کافی و لازم مطالعه نکرده‌اید، نروید مگر این که اطمینان حاصل کنید بقیه تست‌ها را پاسخ داده‌اید و واقعاً وقت اضافی دارید.

 

þ ۱۰- به خاطر داشته باشید که گزینه‌های کنکور (به ویژه دروس محاسباتی و اختصاصی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی) نتیجه و حاصل ادامه اشتباهات ساده شما در حل تست‌ها است. یعنی اگر در قسمتی از مسیر حل خود یک اشتباه جزئی داشته باشید و با ادامه حل تست با همان اشتباه به پاسخی برسید، همان پاسخ را در گزینه‌ها مشاهده خواهید کرد لذا باید دقت کنید که از قبل اشتباهات رایج را شناسایی کرده، تا قالب‌های ذهنی مثبتی در تصاویر ذهنی شما ایجاد شده باشد.

 

þ ۱۱- قرار گرفتن در وضعیت آرام و تجسم دقیقی از وضعیت مثبت در جلسه‌ی آزمون عامل مهمی در تنظیم ضمیر ناخودآگاه شما بشمار می‌آید. سعی کنید ناخودآگاه خود را برای ظهور و حضور موفق در جلسه آزمون آماده کنید.

 

þ ۱۲- شب قبل از کنکور بقدر کافی بخوابید و روز قبل نیز فشار خاصی به ذهن خود وارد نکنید. آرام و خونسرد بطور کاملاً سبک و نرم درس‌های خود را مرور کنید(البته ترجیحاً توصیه می‌شود که به تمرین‌های آرام سازی ذهنی بپردازید حتی الامکان درس نخوانید).

 

þ ۱۳- به خاطر داشته باشید که ممکن است در یک لحظه احساس کنید که هیچ چیزی بلد نیستند. این احساس کاملاً طبیعی است و باید با عبوری صحیح از این وضعیت فرصتی برای ناخود آگاه خود فراهم کنید که در مسیر آرام و امن و بستری مطمئن پاسخ لازم را برایتان پیدا کند.

 

þ ۱۴- مجبور نیستید همه ی تست‌ها را پاسخ دهید واقعاً اگر شک دارید جواب ندهید.

 

þ ۱۵- داوطلبان سنجش امیرکبیر تست‌های ساده و مشکل از امتیاز یکسان برخوردار هستند. لذا کاملاً اشتباه است اگر قبل از اطمینان از پاسخ همه‌ی تست‌های ساده حتی ۱ ثانیه وقت خود را برای پاسخ تست‌های مشکل مصرف کنید. اول ساده‌تر‌ها بعد معمولی‌ها و سپس سخت‌ها، حل تست‌هایی که نخوانده‌اید و یا خیلی اشکال دارید را به آخر جلسه موکول کنید یا اصلا به سراغ آنها نروید.

 

þ ۱۶- هر چند دقیقه یک بار با تغییر وضعیت فیزیکی بدن خود تنفس عمیق سوخت گیری مجدد انجام دهید.

 

نکاتی برای عملکرد بهتر در کنکور ارشد و آزمون دکتری سراسری، آزاد و وزارت بهداشت

۱) با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه آزمون حاضر شوید. وسایل مورد نیاز مثل مداد، پاک کن، تراش و ساعت را به همراه داشته باشید. با این کار همه چیز در دسترس شما خواهد بود و نیازی به استفاده از وسایل دیگران پیدا نخواهید کرد…

 

۲) با اطمینان خاطر و آرامش کامل در آزمون شرکت کنید. مثبت‌اندیشی کنید. همواره این جملات را در ذهن خود تکرار کنید: «من برای آزمون کاملا آماده‌ام و به خوبی از عهده آن برمی‌آیم». نگرانی را از خود دور کنید. هر گاه احساس نگرانی کردید، چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. قبل از آزمون با دوستانتان راجع به اضطراب و دلشوره صحبت نکنید. بهتر است بدانید که نگرانی همچون یک بیماری مسری قابل سرایت به دیگران است.

 

۳) آرام ولی هوشیار باشید. به پشتی صندلی تکیه دهید و راحت باشید.

 

۴) در ابتدا نگاهی گذرا به سوالات بیندازید. حدودا ۱درصد از وقت خود را برای این کار صرف کنید. کلمات کلیدی (در سوالات) را مشخص کنید و برای پاسخ دادن به سوالات زمان‌بندی کنید. در حالی که سوالات را می‌خوانید، نکاتی که به ذهنتان می‌رسد و می‌تواند مفید باشد را در کنار آن‌ها یادداشت کنید.

 

۵) برای پاسخگویی به سوالات از یک برنامه منظم پیروی کنید. ابتدا به سوالات ساده‌تر پاسخ دهید و بعد به آن‌ها که نمره بیشتری دارند. سپس به ترتیب به سوالاتی پاسخ دهید که:

* مشکل‌تر هستند.

* جواب دادن به آن‌ها وقت بیشتری می‌گیرد.

* نمره کمتری دارند.

 

۶) در آزمون‌های تستی برای انتخاب پاسخ درست دقت کنید.

* ابتدا پاسخ‌هایی را که می‌دانید اشتباه است، کنار بگذارید.

* اگر تست نمره منفی ندارد، از بین پاسخ‌های باقی‌مانده، پاسخ صحیح را انتخاب نمایید و یا حدس بزنید.

* اگر آزمون نمره منفی دارد و شما دلیل خاصی برای انتخاب پاسخ خود ندارید، حدس نزنید.

* شک نکنید، معمولا اولین گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید، پاسخ صحیح است. پس پاسخ خود را تغییر ندهید، مگر این که واقعا به نتیجه قطعی رسیده باشید.

 

۷) در امتحانات تشریحی، قبل از پاسخ دادن به سوالات خوب فکر کنید.

* ابتدا نکات مهمی را که راجع به سوالات به ذهنتان می‌رسد، در چرک‌نویس یادداشت کنید.

* این نکات را به ترتیب شماره‌گذاری کنید.

* سپس آن‌ها را تنظیم کرده و پاک‌نویس کنید.

 

۸) در پاسخ به سوالات تشریحی، به اصل موضوع بپردازید و حاشیه نروید.

* در جمله اول موضوع اصلی را بیان کنید.

* مقدمه‌ای برای آن بنویسید.

* سپس موضوع را با جزییات بیشتری شرح دهید.

* به سوال توجه کنید و فقط به آنچه از شما خواسته شده پاسخ دهید. از توضیحات غیرضروری و مثال‌های اضافی بپرهیزید.

 

۹) %۱۰ از وقت آزمون را برای مرور مطالب کنار بگذارید.

* برای ترک کردن جلسه امتحان عجله نکنید.

* در انتها تمام سوالات را مرور کنید.

* مطمئن شوید که به تمام سوالات پاسخ داده‌اید.

* پاسخ‌ها را یک‌بار دیگر بخوانید و در صورت لزوم جمله‌بندی، املای کلمات و… را تصحیح کنید.

 

۱۰) وقتی نتیجه آزمون را گرفتید، آن را بررسی کنید.

* به اشکالات خود توجه کرده و سعی کنید در آن زمینه بیشتر مطالعه کنید.

* بهترین روش یادگیری را که برای شما موثر بوده، انتخاب کنید.

* روش‌هایی که برای شما کارآیی لازم را نداشته، کنار بگذارید.

 

برگرفته از کتاب مشاوره و برنامه ریزی کنکور ارشد و دکتری به روش سنجش امیرکبیر

سنجش امیرکبیر به عنوان مجری آماده سازی منابع کنکور ارشد و دکتری سراسری و وزارت بهداشت ،آزمونی سرتاسر با موفقیت و پیروزی را برای شما آرزومند است.
( www.sanjeshetakmili.ir ) برای اطلاعات بیشتر به سایت سنجش تکمیلی دات آی آر مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۴۴۰۳۱۶۹۰ بیست خط تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.