sanjeshamirkabir.b13

ده فرمان موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۰

موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری(سراسری، آزاد و وزارت بهداشت) ،یعنی ارتقاء به بهترین وضعیت تحصیلی که می­توانیم به آن برسیم. در این مقاله، مشاور ارشد سنجش امیرکبیر، با توجه به چندین سال تجربه در حوزه­ ی موفقیت، نکاتی را برای تسریع موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری آورده است.

سنجش امیرکبیر

۱- از موفقیت تحصیلی خود چه انتظاری دارید؟ خواسته تان از رتبه و مقطع تحصیلی تان چیست؟

میان زندگی عملی، و آن سطح که در درون خود در پی آن هستیم، همواره، تفاوتی فاحش وجود دارد. همه داوطلبان کنکور ارشد و دکترا، در پی موفقیت ­اند، اما آیا واقعاً می دانید که از موفقیت و سطح تحصیلی تان چه توقعی دارید؟ آیا از سطح آرزوهای خود، در رابطه با کنکور کارشناسی ارشد و دکترای تان آگاهی دارید؟ و اگر تاکنون به سطحی از تحصیلات که آرزویش را دارید نرسیده ­اید، می­دانید که چه عاملی مانع رسیدن شما به این خواسته ­تان شده است.

در جامعه­ی کنونی ما، رسیدن به موفقیت ساده نیست، اما این مسئله نباید سبب فراموشی خواسته ­هایمان برای رسیدن به موفقیت (ارشد و دکتری سراسری، آزاد و وزارت بهداشت) شود، چراکه موفقیت در تحصیل و در زندگی، حق هر انسانی است.

۲- عزم راسخ

برای موفقیت، عزم راسخ، کافی نیست، اما برای شروع لازم است. موفقیت در کنکور ارشد و دکتری راهی است با شیبی تند. برای غلبه بر شک و دودلی نتوانستن­ ها به عزمی پولادین و راسخ نیاز است، اما باز هم این کل ماجرا نیست؛ پس ادامه دهید ….

۳- خوش ­بینی و اعتماد به نفس

هر داوطلب کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکتری ، به صفتی به ­نام خوش ­بینی نیاز دارد. خوش­ بینی، صفت خوبی است که به ما کمک می­کند تا همواره روی مثبت مسائل و اتفاقات را ببینیم.

معتقدم، خوش ­بینی، به تنهایی برای حصول موفقیت، کافی نیست، اما خوش ­بینی توام با عمل، به اعتماد به نفس منجر می­شود. وجود اعتماد به نفس، به شما قدرت می­دهد تا به خودتان و به راهی که در آن قدم گذاشته ­اید. اعتماد و باور داشته باشید (بله، من قطعاً با تلاش، پی­گیری و ممارست، می­توانم در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا قبول شوم.)

انسان دارای اعتماد به ­نفس، هیچ مانعی، هیچ سدی را، پیش­ پای خود نخواهد دید. توجه کنیم که بین حصول موفقیت در کنکور ارشد و دکترا و وجود اعتماد به ­نفس رابطه ­ای عینی و کاملاً مستقیم دیده می­شود، چراکه انسانی که فاقد اعتماد به ­نفس باشد، استعدادهای خود را نادیده انگاشته و توانایی­های واقعی خود را نخواهد شناخت، در نتیجه در امور تحصیلیش، موفقیتی هم حاصل نخواهد شد.

۴- برنامه ­ریزی کنید

با انضباطی کامل، برنامه ای را برای میزان ساعات درس خواندن خود، تنظیم کرده و خود را متعهد به انجام آن نمایید. هر موفقیتی به تغییری توام با نظم احتیاج دارد، چنان­چه نخواهید ترکیب فصلی زندگی­تان را تغییر دهید، هرگز، نخواهید توانست به اهداف، آرزوها و خواسته­ هایتان به شکل کسب موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا نائل شوید.

۵- مسئولیت کامل برعهده شماست

مسئولیت، یعنی ما در برابر تمام رفتارها و پیش ­آمدها و اتفاقاتی که در پیرامون، با آن­ها مواجه می­شویم، به شکلی ۱۰۰% و تمام و کمال، مسئول هستیم. ما مسئول تمام رویداد ها و پاسخ­ هایی هستیم که به آن­ها می­دهیم. البته که اکثر افراد تمایل دارند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و دیگران را (جامعه، دولت، پدر و مادر، کشور، همسر و …) را مقصر و مسئول عدم قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و دکترای خود بدانند.

اما هرچه زودتر دست از این نگاه برداشته و بپذیریم که علی­رغم همه­ی موانع و مشکلات خود ما مسئول قبولی یا عدم قبولی مان هستیم، سریع­تر و راحت ­تر قادر خواهیم بود، اوضاع ­مان را جهت تغییراتی بهینه، به ­دست گرفته و بهبود ببخشیم.

ساده است که دیگران را برای عدم قبولی در کنکور ارشد و دکترایمان، مقصر بدانیم، اما خوب است بدانیم که این دیدگاه، راه­گشای تغییرات مثبت در زندگی ما نخواهد بود، پس با کمال میل کل مسئولیت آن­چه که پیش ­رویتان قرار می­گیرد را بپذیرید، تا بتوانید بر موفقیت خود، مسلط شوید.

هشدار: تاوانی که در صورت عدم قبول مسئولیت خواهید پرداخت، بسیار سنگین و آزاردهنده خواهد بود.

۶- گذشته­ تان را رها کنید، شما بر روی خلق آینده­ی خود قدرت دارید

گذشته، با همه­ی کمی ­ها، کاستی ­ها، شکست­ ها و ضعف ­هایش، پشت سر شما قرار دارد، گذشته، از دسترس ما خارج شده، پس به جای تمرکز بر گذشته ی از دست رفته، باور کنید که قدرت خلق آینده موفقیت تحصیلی تان به همان شکل و شیوه ای که می پسندید را دارید.

پس شروع کنید به آرزو، به خواستن تمام آن موفقیتی که میل دارید به­دست آورید. آینده ­ای موفق را در ذهن خود خلق و ترسیم کنید.

خالق قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا، در ذهن ­تان باشید، تا همان موفقیت، در واقعیت زندگی ­تان هم خلق شود.

۷- از منطقه­ ی امن (رفاه) خود خارج شوید

منطقه ­ی رفاه، جایی است که در آن احساس امنیت و راحتی می­کنیم. بودن و ماندن در این منطقه البته احساس بسیار خوبی می­دهد، اما ماندن در این منطقه راه موفقیت ما را سد می­کند. ماندن در این منطقه، نهایتا زندگی سخت و کسالت ­باری را برای ما به ارمغان خواهد آورد. از این منطقه خارج شوید، اگر می­خواهیم که طعم موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا را بچشیم، بیرون از این منطقه موفقیتی چشم گیر در انتظار شماست.

۸- جرات ریسک کردن را داشته باشید

واقعیت این است تعداد افراد موفق، بسیار اندک است و عدم جرات و ریسک­ پذیری افراد هم مسبب این عدم موفقیت است، اگر تغییر می­خواهید، باید جرات تغییر را داشته باشید و ریسک تغییر را هم بپذیرید. در غیر این­صورت اقدامی مفید و موثر را نمی­توانید برای رسیدن به موفقیت کنکور ارشد و دکترا انجام دهید.

۹- تسلیم نشوید

هرگز، هرگز، هرگز، تسلیم شرایط بیرونی یا حتی درونی پیش­روی خود نشوید، اگر می­خواهید موفقیت تحصیلی را تجربه کنید. انسان، همیشه تمایل دارد که برای موفقیت­ های خود، حد و مرز تعیین کند و این یعنی یافتن دلیل یا دلایلی برای تسلیم شدن در برابر شرایط. وقتی هدفی را برای خود تعیین کردید، هم ­چون قبولی در کنکور کارشناسی ارشد دکترا- آزاد- سراسری- وزارت بهداشت- نباید در برابر موانعی که بر سر راه هدف­ تان به­ وجود می­آیند، تسلیم شوید، هرگز!

واژه­ی تسلیم شدن را، هرچه زودتر از فرهنگ لغات خود حذف کنید، یک­بار، برای همیشه.

۱۰- از خودتان انضباط نشان دهید

انضباط یعنی، نیرو.

در راهی که برای موفقیت برگزیده ­اید، هم­ نشینی با انضباط، شخصیتی از شما خواهد ساخت تا بتوانید توانایی بی­ نهایت خود را درک کنید.

انضباط را، هم­چون اهرمی برای رسیدن به موفقیتی که خواهان آن هستید، به­کار بگیرید. بدون انضباط در یادگیری، در برنامه­ریزی، در تحصیل (قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکترا) شانس موفقیت شما، از بین خواهد رفت.

انضباط جدی و پی­گیری و انجام آن، از خصوصیات مشترک همه موفقان است.

۱۱- معجزه رخ می­ دهد

اگر تمام مراحل بالا را، قدم به قدم اجرا کردید، منتظر معجزه بمانید، که نام زیبای شما در لیست پذیرفته ­شدگان کنکور کارشناسی ارشد و دکترا، سراسری، آزاد، وزارت بهداشت، قرار خواهد داشت و خواهید دید که بله! دنیا پر از انسان ­هایی است که معجزه­گر زندگی خود هستند. بله، موفقیت، معجزه­ی هوشمندی خودتان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *