سنجش امیرکبیر

مراحل ۱۸گانه موفقیت تحصیلی در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۲

با استفاده از این ۱۸ تکنیک مهم می‌توانید به‌راحتی در تحصیلات تکمیلی خویش موفق شوید و برای همیشه مردودی، پشت کنکور ماندن، تجدیدی، حواس‌پرتی و فراموشکاری را ریشه کن کنید.

جهت آشنایی بیشتر با مراحل ۱۸گانه موفقیت تحصیلی در تحصیلات تکمیلی(آزمون کارشناسی ارشد و دکتری) به‌طور خلاصه توضیح داده می‌شوند. ولی در طول کتاب برنامه‌ریزی تمام نکات مورد نیاز به ریز بیان خواهند شد.

 — گام اول موفقیت تحصیلی «استفاده از روش‌های نوین آموزشی»

این مرکز سعی نموده با بهره‌جویی از روش‌های نوین یادگیری همانند استفاده از جزوات کنکوری، جزوات دانشگاهی و تکنیک تریز در حل دفترچه‌های کنکور سال‌های قبل، آموزشهای خود را ارائه دهد.

— گام دوم موفقیت تحصیلی «شرایط مطالعه»

اصولاً قبل از شروع مطالعه باید آگاهی کامل از شرایط مطالعه داشت. لذا در این سیستم برای افزایش راندمان مطالعه ابتدا شرایط مطالعه آموزش داده می‌شود.

— گام سوم موفقیت تحصیلی «هدف‌یابی و تفکر مثبت منطقی»

داشتن هدف مهمترین رکن موفقیت محسوب می‌شود، آری هدف صحیح، سوخت موتور شما را فراهم کرده و ایجاد انگیزه می‌کند. دائماً به ما گفته‌اند: هدف داشته باش، والدین گفته‌اند، اساتید گفته‌‌اند، ولی متاسفانه هیچکس به‌ ما نمی‌گوید یک هدف باید چگونه باشد. چه مشخصاتی داشته باشد، چگونه هدف تعیین کنید که به آن برسید.

— گام چهارم موفقیت تحصیلی «برنامه‌ریزی»

برنامه‌ریزی رکن اساسی موفقیت تحصیلی است. که آن را برای افراد متفاوت بیان خواهیم کرد.

— گام پنجم موفقیت تحصیلی «فعال کردن نیمکره سمت راست»

همیشه استفاده از مغز و توانایی‌های درونی به صورت یک راز بوده اما در این قرن شگفتی‌های عظیمی نمود پیدا کرده است. محققین دریافته‌‌اند وقتی قسمت ضعیف مغز تحریک شود، فعالیت و یادگیری مغز ۵ تا ۱۰برابر افزایش می‌یابد. به عنوان مثال انیشتین از هر دو نیمکره مغز تا درجه استثنایی استفاده می‌کرد.

— گام ششم موفقیت تحصیلی «ضمیر ناخودآگاه»

چرا بعضی از افراد به راحتی موفق می‌شوند و بعضی دیگر شکست می‌خورند؟ چرا عده‌ای به نظر خوش‌شانس می‌آیند؟ چرا افرادی به راحتی در تحصیلات موفق می‌شوند و افراد دیگر دائماً تجدید و مردود می‌شوند؟ راز موفقیت و یا شکست چیست؟ ضمیر ناخودآگاه به تمام این سوالات پاسخ می‌دهد. در این مراحل موفقیت تحصیلی صحیح‌ترین راه استفاده از ضمیر ناخودآگاه به صورت عملی و کاربردی توضیح داده شده است تا شما دوست عزیز با بکار بردن و استفاده از آن به موفقیت‌های بزرگی در زمینه‌های (تحصیلی، شغلی، خانوادگی و…) نائل شوید.

 

— گام هفتم موفقیت «کاهش حواس‌پرتی و افزایش تمر کز حواس»

غرق شدن در فکر و خیال‌های واهی و اصطلاحات اصلاً تمرکز ندارم و یا نمی‌توانم حواسم را جمع کنم به‌قدری رایج است که نیاز به توضیح دادن نیست. اگر هنگام مطالعه تمرکز حواس نداشته باشید قطعاً راندمان مطالعه کاهش می‌یابد. برای ایجاد تمرکز حواس باید علل حواس‌پرتی و راه‌های برطرف نمودن حواس‌پرتی را به‌طور کامل دانست. اگر شما از حواس‌پرتی رنج می‌برید دیگر نگران نباشید! در این گام، روش‌های کاربردی و عملی ایجاد تمرکز حواس آموزش داده می‌شود.

 — گام هشتم موفقیت تحصیلی «پرورش دقت»

حافظه خوب از دقت خوب به وجود می‌آید. بدون دقت نمی‌توان از حافظه خوبی برخوردار بود برای پرورش دقت تکنیک‌ها و تمرینات خاصی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان هم دقت خویش را افزایش داد و هم حافظه خود را در حد شگفت‌انگیزی تقویت نمود. در این گام، مراحل پرورش دقت به‌طور کاربردی آموزش داده می‌شود.

— گام نهم موفقیت تحصیلی «تقویت حافظه»

دیشب خواندم ولی باز فراموش کردم. آه نوک زبانم است، اگر کلمه اولش را بگویید بقیه‌اش را خودم می‌گویم. من حافظه خوبی ندارم و این جملات را بارها شنیده‌ایم. به علت عدم کارآیی صحیح حافظه هزاران نفر از دانشجویان درامتحانات مردود می‌شوند شما چطور؟ آیا می‌خواهید آن را تقویت کنید؟ آیا می‌خواهید آنچه را می‌خوانید به راحتی فراموش نکنید و برای مدت زمان مدیدی در حافظه خود نگه دارید؟ آیا می‌خواهید به دلیل داشتن یک حافظه بسیار توانا همه ساله در دانشگاه نمرات عالی بگیرید. از سد کنکور به راحتی عبور نمایید؟ اگر می‌خواهید کامل‌ترین تکنیک‌های تقویت حافظه را به‌طور عملی فرا بگیرید در این گام‌ها با ما همراه شوید.

— گام دهم موفقیت تحصیلی «یادداشت‌برداری»

اصولاً خواندن بدون یادداشت‌برداری، یک علت مهم فراموشی است. با این وجود اکثر دانشجویان طرز صحیح آن را نمی‌دانند، شما چطور؟ آیا زیر مطالب مهم خط می‌کشید؟ از آیا مطالب مهم را یادداشت برمی‌دارید؟ آیا خلاصه‌نویسی می‌کنید؟ تعجب نکنید همه این‌ها غلط است. یادداشت‌برداری صحیح اصول خاصی دارد که شما با یادگیری آن می‌توانید فهم خود را بالا برده، مغز را به فعالیت واداشته، از خواب‌آلودگی و چرت‌زدن جلوگیری می‌کند، تمرکز را افزایش داده، مدت زمان نگهداری مطلب در حافظه را افزایش می‌دهد و… . در این سیستم شما با انواع یادداشت‌برداری‌ها آشنا می‌شوید.

— گام یازدهم موفقیت تحصیلی «آموزش تندخوانی با فهم بیشتر»

اگر راهی وجود داشته باشد که دانشجو بتواند چندین برابر سرعت فعلی خود مثلاً ۲ تا ۳ برابر همراه با درک بهتر مطالعه کند و بیشتر به‌خاطر بسپارد، این امر چقدر و تا چه حد می‌تواند بر موفقیت‌های تحصیلی او تاثیر بگذارد؟ امروزه با استفاده از روش‌های علمی مطالعه، یادگیری و تقویت حافظه این امر نه تنها غیرممکن نیست بلکه به‌سادگی امکان‌پذیر است. برای مثال کتابی را که قبل از یادگیری مهارت‌های مطالعاتی تحصیلی، می‌توان در ۱۰ ساعت خواند، با بکارگیری روش‌های نوین می‌توان در ۴ یا ۵ ساعت یا حتی کمتر، مطالعه کرد و بهتر درک کرد، فهمید و بخاطر سپرد. روشن است که مطالب مختلف را نمی‌توان و نباید با یک سرعت ثابت خواند، متون درسی و مشکل را نمی‌توان با همان سرعتی که مطالب داستانی و ساده را می‌توان خواند، مطالعه کرد. ولی با یادگیری مهارت‌های مطالعه می‌توان هر متنی را سریعتر از گذشته خواند، فهمید، یاد گرفت و به حافظه سپرد. عده‌ای تصور می‌کنند تندخوانی یعنی سریع خواندن مطالب، اما باید گفت: تندخوانی به هیچ عنوان به معنای سریع‌تر خواندن کتاب نیست.

تندخوانی مجموعه‌ای از تکنیک‌های مختلف جهت سرعت، درک، نگهداری و یادآوری و … است. یعنی:

۱- تکنیک سرعت: یعنی اینکه شما مطالب را سریع‌تر می‌خوانید.

۲- تکنیک درک: مطالب را بهتر درک کنید.

۳- تکنیک نگهداری: مطالب را برای مدت زمان طولانی‌تری در حافظه نگهداری می‌کنید.

۴- تکنیک یادآوری: به‌راحتی می‌توانید آن مطلب را موقع امتحان به یاد آورید. آری این چهار تکنیک در موفقیت تحصیلی نقش بسیار مهمی دارند.

عوارض کندخوانی  در آزمون آزمون کارشناسی ارشد و دکتری

کندخوانی عوارض بسیار زیادی دارد از قبیل: اتلاف وقت، خستگی جسم و چشم، خستگی ذهن، بی‌حوصلگی، کاهش درک مطلب، کند ذهنی، حواس‌پرتی و… . در این سیستم ابتدا به تشریح آن‌ها پرداخته و سپس راه صحیح تندخوانی آموزش داده می‌شود. تا عوارض برطرف گردد و بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین مطلب را بیاموزید. برای تندخوانی، باید علل کندخوانی را شناخت و بعد با برطرف‌ نمودن علل کندخوانی می‌توان بر تندخوانی مسلط گشت و سریع‌تر از قبل خو‌اند. در این سیستم به آموزش علمی و صحیح طرز برطرف نمودن علل کند خوانی می‌پردازیم. افزایش حوزه دید چشم کندخوان چگونه ممکن می‌شود و چشم تند خوان چگونه مطالب را می‌بیند، دو چشم تندخوان و کند خوان چه تفاوت‌هایی با هم دارند وچگونه می‌توان چشم یک کندخوان را به چشم تندخوان تبدیل کرد؟ چگونه می‌توان حوزه دید چشم کندخوان را افزایش داد و آن را به تندخوانی واداشت؟ در این سیستم به آموزش علمی و صحیح افزایش حوزه دید می‌پردازیم.

تندخوانی با درک بالا

در این سیستم تندخوانی با درک بالا آموزش داده می‌شود (خصوصاً روی کتب علمی و درسی) تا با به‌کارگیری این سیستم به‌راحتی بتوانید در تمامی امتحانات و آزمون‌ها (کنکور، دانشگاه و…) موفق شوید و به آنچه خواسته بودید دست یابید یعنی مطالعه موفق همراه با نتیجه دلخواه.

— گام دوازدهم موفقیت تحصیلی «شیوه صحیح درس خواندن ومطالعه»

شیوه صحیح درس خواندن و مطالعه، یک سیستم جهانی است. تحت عنوان سیستم مطالعه چند مرحله‌ای یا سیستم مطالعه کاربردی و یا … در این روش مطالب را با سیستم خاصی می‌خوانید، با تکنیک خاصی به حافظه می‌سپارید و بدون کوچک‌ترین فراموشی موقع امتحان به یاد می‌آورید. آیا این سیستم را تاکنون تجربه کرده‌اید؟ این سیستم فوق‌العاده مهم را آموزش می‌بینید و از به‌کاربردن آن خرسند خواهید شد.

— گام سیزدهم موفقیت تحصیلی «سیستم صحیح مرور و یادآوری»

چرا مطالبی که یادگرفته‌اید را فراموش می‌کنید؟ در چه زمانی فراموش می‌کنید؟ راه جلوگیری از فراموشی مطالب چیست؟ در این گام‌ها نمودار فراموشی مغز و راه جلوگیری از آن به‌طور کاربردی و عملی آموزش داده می‌شود تا به‌واسطه آن بتوانید مطالب را در حافظه بلندمدت ثبت کنید و موقع امتحان آن را به‌راحتی یادآوری کنید. با بکارگیری این تکنیک مطالبی را که آموختید (حتی سخت‌ترین آن‌ها را) هیچوقت فراموش نمی‌کنید و نیاز به چندبار خواندن کتاب نیست.

— گام چهاردهم موفقیت تحصیلی «طرز خواندن کتب مختلف»

(استدلالی، حفظی، فهمیدنی، فنی)

آستانه یادگیری چقدر است؟ در طول روز حداکثر چند ساعت باید مطالعه کرد؟ عادت دارید شب‌ها مطالعه کنید و یا صبح‌ها؟ بهترین ساعت مطالعه چه موقعی است؟ کتب مختلف را چگونه باید خواند؟ مدت زمان مطالعه هر کتاب چقدر باید باشد؟ کتاب‌های مختلف را در چه زمان‌هایی باید خواند؟ و … دانستن این مطالب به شکل علمی نقش بسیار مهمی در یادگیری دارد که در این گام‌ها به‌صورت عملی آموزش داده می‌شود.

— گام پانزدهم موفقیت تحصیلی «استراحت بین مطالعه»

چرا هنگام مطالعه خسته می‌شوید و وقتی ‌که خسته شده‌اید چگونه استراحت می‌کنید؟ چطور می‌توان هنگام مطالعه کمتر خسته شد (خصوصاْ خستگی ذهنی)؟ آیا تابحال شده هنگام مطالعه احساس کنید دیگر مغز شما نمی‌کشد و خسته شده‌اید؟ آیا می‌خواهید با روشی خاص این خستگی را به حداقل برسانید؟ تکنیک استراحت بین مطالعه کمک بزرگی به شما می‌کند تا در هنگام مطالعه کمتر خسته شده و اگر خسته شده‌اید آن‌را برطرف نمایید.

 — گام شانزدهم موفقیت تحصیلی «امتحان»

آیا شده با اینکه مطلب درسی را خوب یاد گرفته‌اید ولی باز در امتحان نمره دلخواه را نیاورده باشید؟ باید مسائل خاصی را در شب قبل از امتحان، صبح روز امتحان، سر جلسه امتحان و… رعایت نموده تا به‌واسطه آن بتوان راحت‌تر به سوالات پاسخ داد. برای موفقیت در امتحان باید اصول و شرایط خاصی را دانست. در مجموعه ارائه شده این مطلب به‌طور کامل آموزش داده شده است.

— گام هفدهم موفقیت تحصیلی «رفع اضطراب»

اگر در هنگام مطالعه، کلاس درس، پای تخته، هنگام کنفرانس، سخنرانی، یا در جلسه امتحان اضطراب، استرس، دلهره و نگرانی دارید و به واسطه همین اضطراب یک‌دفعه تمامی مطالب را فراموش می‌کنید دیگر نگران نباشید. در این سیستم تکنیک‌ها و روش‌های مفیدی ارائه شده تا با به‌کارگیری آن‌ها به‌راحتی بتوانید اضطراب را از خود دور کنید و یا کاهش دهید. در تمامی لحظات آرامش کامل داشته باشید.

— گام هیجدهم موفقیت تحصیلی «شیوه صحیح تست‌زنی»

داشتن معلومات به تنهایی کافی نیست، انتقال اطلاعات بسیار مهم است. بنابراین سرعت عمل، سرعت انتقال، استفاده صحیح از وقت، جوابگویی صحیح به سوالات، خسته نشدن موقع امتحان، بکارگیری تکنیک‌های خاص برای یادآوری سریع‌تر جواب سوالات، گزینش در پاسخگویی به سوالات، روش صحیح تست‌زدن و… نقش بسیار مهمی در موفقیت دارد. در مجموعه حاضر این سیستم به‌طور کامل آموزش داده می‌شود.

برگرفته از کتاب مشاوره و برنامه ریزی آزمون آزمون کارشناسی ارشد و دکتری به روش سنجش امیرکبیر

 

جدیدترین اخبار دکتری و آزمون کارشناسی ارشد

سنجش امیرکبیر به عنوان مجری آماده سازی منابع آزمون کارشناسی ارشد و دکتری سراسری و وزارت بهداشت ،آزمونی سرتاسر با موفقیت و پیروزی را برای شما آرزومند است.
( www.sanjeshetakmili.ir ) برای اطلاعات بیشتر به سایت سنجش تکمیلی دات آی آر مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۴۴۰۳۱۶۹۰ بیست خط تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.