سنجش امیرکبیر

مشاوره روش‌های مطالعه در کنکور ارشد و دکتری ۴

مشاوره روش‌های مطالعه

سوال: آفت‌های مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد و  آزمون دکتری ۱۴۰۲ کدامند؟

پاسخ:

۱- بلندخوانی

۲- مطالعه در حین راه‌رفتن

۳- زیادخوانی: به‌جای این‌که مطالب را چندین‌بار خوانده و حفظ کنیم، یک یا دوبار بخوانیم ولی بفهمیم.

۴- مطالعه با وسایل صوتی – تصویری

۵- وسواس

۶- مطالعه پیوسته و یکسره: حتی‌الامکان هر ۲ ساعت یک‌بار، یک بازه زمانی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای را به این امر اختصاص دهید.

سوال: در چه صورت متوجه شوم درسی را که خوانده‌ام، فهمیده‌ام؟

پاسخ: در صورتی که:

۱- بتوانید با زبان خود و به شیوایی آن‌را بیان کنید.

۲- بتوانید سؤالات خوبی از آن مبحث طرح کنید.

۳- بتوانید به سؤالات آن مبحث به‌خوبی پاسخ دهید.

۴- بتوانید مرحله‌به‌مرحله به‌سرعت عمل خود در پاسخ‌گویی به سؤالات آن مبحث بیفزایید.

۵- بتوانید مباحث موجود در مطلب را تجزیه‌وتحلیل کنید.

سوال: برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت چه روش‌هایی پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ:

۱) تکرار و مرور

۲) ربط دادن اطلاعات جدید با اطلاعات قبلی

۳) همراهی کردن با هیجانات و احساس‌ها

سوال: چه ساعاتی از شبانه روز را برای مطالعه  دروس آزمون کارشناسی ارشد و دکتری توصیه می‌نمایید؟

پاسخ: تحقیقات نشان می‌دهد که ساعاتی از شبانه روز بهترین زمان برای مطالعه هستند مثل ساعت حول و حوش ۹ صبح و ۵ بعدازظهر به بعد در این ساعات منحنی یادگیری بسیار بالاست. علاوه بر این ساعت حول و حوش ۳ بعدازظهر منحنی یادگیری در پایین‌ترین نقطه خود قرار دارد بنابراین زمان مناسبی برای مطالعه نیست.

سوال: فرق مرور و فشرده‌خوانی چه می‌باشد؟

پاسخ: به بازبینی و سازمان بخشیدن به مطالبی که قبلاً آنها را یادگرفته‌ایم مرور کردن می‌گویند. مرور را می‌توان همان لحظه بعد از یادگیری تا لحظه قبل از امتحان انجام داد.

فشرده‌خوانی با مرور فرق دارد. فشرده‌خوانی کوششی است که برای یادگیری مقدار زیادی مطلب تازه بلافاصله قبل از شروع امتحان صورت می‌گیرد. فشرده‌خوانی آخرین کوشش‌های شخص در آخرین لحظات قبل از امتحان برای اجتناب از فاجعه است. لذا توصیه می‌شود به جای مرور بی‌وقفه (مرور تمام مطلب به طور پیاپی) و بدتر از آن فشرده‌خوانی (یادگرفتن مطلب در آخرین لحظات قبل از امتحان) از روش مرور فاصله‌دار (مروز تدریجی در فاصله‌هایی معین) استفاده کنید.

سؤال:برای آزمون کارشناسی ارشد و دکتری چه ‌زمانی باید بیشتر مطالعه تشریحی را انجام دهم تا تستی را؟

پاسخ:

۱- هرچه مطالب جدیدتر باشند، اهمیت تمرکز بر مطالعه تشریحی (حل پرسش یا تمرین‌های متعدد) بیشتر است، پس می‌توان گفت بهتر است در تابستان بیشتر به صورت تشریحی مطالعه ‌کرده و از اواسط پاییز به بعد به ‌مرور مطالب و تست‌زنی توجه بیشتری داشت.

۲- در هر درسی که احساس ضعف می‌کنید، بیشتر به راه‌حل‌های تحلیلی- تشریحی توجه داشته باشید.

۳- اگر حداقل سه ‌چهارم پرسش‌های تشریحی را درست پاسخ دادید، به سراغ تست‌های آن مبحث بروید، چون دراین‌صورت به‌اندازه قابل‌قبولی به مطلب اشراف پیدا کرده‌اید.

سؤال: چه زمانی باید از مطالعه گروهی استفاده شود؟

پاسخ: از مطالعه گروهی در موارد زیر می‌توان استفاده کرد.

۱- نداشتن توانایی کافی در حل مسائل خیلی سخت و بحث و نیاز به گفتگو جهت با دیگران روشن‌شدن مطلب.

۲- دردسترس‌نبودن کلاس و اساتید حرفه‌ای و ضعف علمی داوطلب.

درضمن:

۱- از هم‌گروه‌شدن با دوستان مضطرب، استرس‌زا و یا غیرفعال بپرهیزید.

۲- در مطالعه گروهی جدی باشید و اجازه ندهید بحث به حاشیه‌های غیردرسی کشیده شود.

سؤال: آیا بهتر نیست وقت بیشتری برای دروس تخصصی نسبت به دروس عمومی بگذارم؟

پاسخ: خیر. برخی دانشجویان با این تفکر که دروس تخصصی نسبت به دروس عمومی همچون زبان و پایه تأثیر بیشتری در رتبه داوطلب دارند، مطالعه دروس تخصصی را در اولویت و مطالعه دروس عمومی را به تأخیر می‌اندازند (حتی به دو یا سه ماه آخر موکول می‌کنند)، این در حالی است که کلیه دروس باید در کنار هم مطالعه شوند تا ذهن، فرصت تثبیت مطالب را در خود داشته باشد.

نکته: سعی کنید از بین‌ دوستانتان سه یا چهار نفر را برای معاشرت در دوره آمادگی آزمون خود انتخاب کنید که ازنظر شخصیتی، به شما نزدیک‌تر بوده و به شما استرس ندهند.

سؤال: مطالعه خود را برای آزمون کارشناسی ارشد و آزمون دکتری از چه زمانی شروع کنم؟

پاسخ: سعی کنید از تابستان مطالعات خود را شروع کنید. تنظیم یک برنامه مطلوب در تابستان، در اصل استفاده منطقی و بهینه از زمان محسوب می‌شود. اگر دانشجو هستید، حداکثر دو هفته پس از پایان امتحانات خود، در اوایل تابستان استراحت کنید و خود را برای یک برنامه جدی درسی آماده کنید.

نکته: هیچ درسی را حتی اگر در آن به‌شدت احساس ضعف می‌کنید کنار نگذارید، مگر در شرایط خاص و با مشورت و صلاحدید مشاورتان.

سوال:داوطلبان سنجش امیرکبیر می پرسند برای آزمون کارشناسی ارشد و دکتری زبان را چگونه بخوانیم؟

پاسخ: یکی از راهکارهای موفقیت در آزمون‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری یادگیری زبان انگلیسی در هر دو بخش به‌خصوص در بخش General (عمومی) می‌باشد. سؤالات زبان انگلیسی عمومی کارشناسی‌ارشد ۱۵ سؤال می‌باشد که ۱۰ سؤال آن در غالب تست‌های چهارگزینه‌ای به لغات اختصاص داده می‌شود و ۵ سؤال آن در غالب یک Cloze Passage یا متن ارائه می‌گردد که بخش‌هایی از این متن به‌صورت جای خالی می‌باشد که باید با یکی از چهارگزینه گرامری که ارائه‌شده است، پر شود.

بخش مهم‌تر زبان عمومی، بخش لغات می‌باشد زیرا حفظ‌کردن تعداد زیادی لغت کار دشواری است.

حفظ‌کردن لغات از طریق Codding یا همان کدگذاری نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

برای حفظ‌کردن لغات می‌توانیم برای هرکدام از آن‌ها یک کلمه‌ی شبیه فارسی را درنظربگیریم و برای آن در ذهن خودمان یک تصویر خلق کنیم. لغت “Boom” را که به معنای «رشدکردن- توسعه‌یافتن» می‌باشد مثال می‌زنیم: می‌توانیم آن‌را شبیه لغات «بام» که در اصطلاح عامیانه «بوم» نیز می‌نامیم تصور کنیم.

روش دیگری که برای یادگیری لغات زبان انگلیسی می‌تواند بسیار مؤثر باشد و اکثر دانشجویان رشته زبان انگلیسی از این طریق لغات را یاد می‌گیرند، روش word formation یا واژه‌سازی می‌باشد.

در زبان انگلیسی لغات می‌توانند فقط یک «ریشه» یا Root داشته باشند که مهم‌ترین قسمت لغت است؛ مثلاً “Polite” به معنای «مؤدب» یک ریشه دارد. به چند‌حرفی که به ابتدای لغت ریشه متصل می‌شود Prefix یا پیشوند گفته می‌شود. وظیفه‌ی پیشوند این‌ است‌ که معنای لغت ریشه را تغییر می‌دهد: به‌طور مثال پیشوند “im-” یک پیشوند منفی‌ساز است، اگر آن‌را به ابتدای لغت Polite متصل کنیم این لغت تبدیل به impolite به معنای «بی‌ادب» می‌شود.

بحث بعدی، گرامر می‌باشد مهم‌ترین بخش‌های گرامری شامل «زمان‌ها- مجهول‌ها- جمله‌واره‌ها- جملات سببی- کاربرد حروف اضافه با افعال خاص- جملات شرطی و معکوس‌کردن‌ها» می‌باشد.

۱۵سؤال دیگر که از زبان انگلیسی مطرح می‌شود سؤالات Academic زبان انگلیسی یا همان زبان تخصصی می‌باشد.

زبان تخصصی ارتباط بسیار نزدیکی ازلحاظ واژگان با زبان عمومی دارد؛ زیرا سؤالات زبان تخصصی به این صورت مطرح می‌شوند که دو یا سه متن مرتبط با رشته‌ی شما ارائه می‌شود که از داخل آن متون سؤالاتی مطرح‌شده‌اند که شما باید به آن سؤالات پاسخ دهید. شما باید آن متن را بخوانید، درک کنید (به‌خاطر داشته باشید که متن از تعدادی لغت تشکیل‌شده است).

داشتن اندوخته‌ی واژگان درمورد زبان تخصصی بسیار تأثیرگذار است؛ زیرا در واقع دانستن تعداد زیادی لغت عمومی به هر دو قسمت زبان عمومی و زبان تخصصی بسیار کمک می‌کند. معمولاً دانشجویان، سؤالات بخش زبان تخصصی را راحت‌تر از سؤالات بخش زبان عمومی پاسخ می‌دهند.

برگرفته از کتاب مشاوره و برنامه ریزی آزمون کارشناسی ارشد و دکتری به روش سنجش امیرکبیر

سنجش امیرکبیر به عنوان مجری آماده سازی منابع آزمون کارشناسی ارشد و دکتری سراسری و وزارت بهداشت ،آزمونی سرتاسر با موفقیت و پیروزی را برای شما آرزومند است.
( www.sanjeshetakmili.ir ) برای اطلاعات بیشتر به سایت سنجش تکمیلی دات آی آر مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۴۴۰۳۱۶۹۰ بیست خط تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *