آزمون دکتری و آزمون کارشناسی ارشد

چگونه برای آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی کنیم(۱)؟

در روز چقدر زمان دارید و از این زمان چه مقدارش را می‌توانید درس بخوانید. می‌توانید با کنترل کتاب برنامه‌ریزی در ۲ یا ۳ هفته اول به مقدار زمان درس خواندنِ‌ خود پی‌ببرید و ببینید در چه روزهایی، بهترین راندمان را دارید مثلاً آیا اول هفته‌ها خوب درس می‌خوانید؟ یا آخر هفته؟ روزهایی که دانشگاه و آموزشگاه می‌روید؟ یا روزهایی که تعطیل هستید؟

 

شناخت خود به کمک کتاب برنامه‌ریزی

مهمترین علتِ عدم برنامه‌ریزی، عدمِ شناخت خود است. پس اولین قدم در برنامه‌ریزی، خودشناسی است.

منظور از شناخت، به دست آوردن پاسخ این سوالات است: چقدر درس می‌خوانی؟ چقدر می‌خوابی؟ چقدر دانشگاه و کلاس می‌روی؟ چقدر دور خودت می‌چرخی؟ و… . برای این منظور نیاز به یک سیستم ثبت و ضبط اطلاعات است که آن را به عنوان کتاب برنامه‌ریزی می‌شناسیم.

 

کتاب برنامه ریزی ارشد و دکتری:

همین کتابی است که پیش رو دارید. کتاب سنجش امیرکبیر یک سال با شماست و یک سال از حساس‌ترین دوران زندگی آموزشی شما را در خود ثبت خواهد کرد. نظم کتاب برنامه‌ریزی، نشانه‌ اهمیتی است که شما به برنامه‌ریزی خود و آینده‌ خود می‌دهید.

 

شروع و پایان هفته:

شروع هر هفته را روز شنبه در نظر بگیرید و پایان هفته را روز جمعه.

اکنون این سؤال مطرح است: هفته اول را از چه روزی آغاز کنیم؟ شنبه هفته بعد؟ خیر، جواب منفی است. تکمیل جداول را باید از همین امروز شروع کنید. حتی یک روز را هم نباید از دست بدهید. اگر امروز سه شنبه است پس هفته‌ی اول برنامه‌ریزی شما چهار روز دارد سه‌شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه. هیچ‌گاه شروع کار را به تعویق نیندازید. حتماً خودتان هم به یاد می‌آورید که اگر کاری را به عقب انداخته‌اید تا در فرصت مناسب‌تر و در آمادگی کامل آن را انجام دهید، این آمادگی کامل هیچ‌گاه از راه نرسیده است. بنابراین تکمیل جداول را از همین امروز شروع کنید خواه امروز شنبه باشد خواه پنج‌شنبه.

 

ویژگی‌های برنامه‌ریزی برای ازمون کارشناسی ارشد و دکتری به روش سنجش‌امیرکبیر

۱- برای برنامه‌ریزی ابتدا باید امکانات خود را بشناسید. بدون شناخت دقیق توانایی‌ها، نمی‌توانید برنامه‌ای واقع‌بینانه تدوین نمایید و برای شناخت توانایی‌ها، باید به گذشته و عملکرد گذشته توجه کنید.

علت عدم اجرای برنامه‌های قبلی این است که، آن‌ها بر مبنای توانایی‌ها و امکانات واقعی شما استوار نشده‌‌اند. برنامه‌ زیر خوش‌بینانه و بلندپروازانه تنظیم شده است.

مثلاً داوطلب در برنامه می‌نویسد که از ساعت ۶ تا ۸، درس ۱را می‌خوانم، از ساعت ۸ تا ۱۰صبح، تست‌های درس ۲ را می‌زنم، از ساعت ۱۰ تا ۵/۱۲، درس ۳ را خلاصه‌برداری می‌کنم، فقط نیم‌ساعت ناهار می‌خورم! بلافاصله درس بعدی را شروع می‌کنم و … .

مشخص است که چنین برنامه‌ای انجام پذیر نیست.

بنابراین برای تنظیم برنامه آموزشی واقع‌بینانه، لازم است ابتدا توانایی و ویژگی‌های کاری خودتان را چه خوب باشد و چه بد، به طور دقیق بشناسید و این کار تنها با ثبت ساعات مطالعه خود در گذشته امکان‌پذیر خواهد بود. به حدس و گمان به هیچ‌وجه، نمی‌توانید اکتفا کنید. ضمناً توجه به گذشته و ثبت ساعات مطالعه‌تان در روزهای قبل، دو فایده دیگر نیز دارد:

اولاً: وقتی ساعات مطالعه خود را می‌نویسید، ناخودآگاه ترغیب می‌شوید که در روزهای بعد بیشتر و بهتر کار کنید، ضعف‌هایتان را جبران نموده و در نهایت انگیزه‌تان افزایش می‌یابد.

ثانیاً: با ثبت عملکرد قبلی خود، بازده (راندمان) کار خود را به دست می‌آورید و متوجه می‌شوید در یک ساعت مطالعه، چند صفحه یا چند تست یا چند مسأله را کار کرده‌اید. تشخیص بازده، مخصوصاً به داوطلبان تحصیلات تکمیلی کمک می‌کند تا هنگام دوره کردن، برنامه دقیق‌تری برای خود تنظیم نمایند.

 

نکته: توجه به گذشته سه مزیت مهم در بردارد:

۱) آگاهی از توان مطالعاتی (روزی چند ساعت درس می‌خوانید).

۲) افزایش انگیزه، برای بهبود عملکرد بعدی (معمولاً سعی می‌کنید در هفته بعد بیشتر یا عمیق‌تر مطالعه کنید).

۳) تشخیص بازده عملکرد مطالعاتی (در هر ساعت مطالعه چه قدر بازده دارید).

 

۲- در برنامه‌ریزی نمی‌توان نسخه یکسانی را برای همه داوطلبان تحصیلات تکمیلی تنظیم کرد.

علت آن نیز مشخص است زیرا داوطلبان به دلایل مختلف با یکدیگر متفاوتند، از جمله هر کسی در زمینه‌های زیر با دیگری متفاوت است:

 

۱- بهره هوشی ۶- اعتماد به نفس و خودباوری
۲- پایه درسی ۷- مدت زمان فراغت از تحصیل
۳- نقاط ضعف و قوت در دروس مختلف ۸- وضعیت تأهل
۴- روش‌های مطالعه ۹- تغییر رشته‌ای بودن
۵- شرایط زندگی و تحصیل ۱۰- شاغل بودن و …

 

بنابراین هر فرد باید برنامه‌ای مختص به خود داشته باشد.

 

۳- یکی از عوامل اجرا نشدن برنامه‌هایی که داوطلبان کنکور برای خود تنظیم می‌کنند این است که برنامه ساعت‌به‌ساعت و روزبه‌روز تنظیم می‌نمایند. یعنی واحد زمانی برنامه‌ریزی را یک ساعت یا یک روز در نظر می‌گیرند.

به هر حال تجربه چندین سال مشاوره و برنامه‌ریزی برای داوطلبان به ما نشان داده است که مناسب‌ترین واحد زمانی برای بررسی عملکرد آموزشی شما یک هفته است، زیرا: در هر روز ممکن است نتوانید همه برنامه‌تان را به‌طور کامل اجرا کنید. بنابراین وقتی مقیاس برنامه را یک هفته در نظر می‌گیریم:

اولاً: امکان ارزیابی واقعی از فعالیت خود را به دست می‌آورید زیرا مقیاس روزانه امکان ارزیابی واقعی را ممکن نمی‌سازد.

ثانیاً: تعادل‌ها و عدم تعادل‌های کار خود را می‌شناسید.

 

۴- در این روش برنامه‌ریزی، اصلی‌ترین نقش را خود شما دارید.

ما شما را در برنامه‌ریزی‌تان راهنمایی می‌‌نماییم و بر فعالیت‌تان نظارت می‌کنیم تا برنامه‌ریزی را شخصاً برای خودتان انجام دهید. به این دو نکته دقت کنید: اولاً هیچ‌کس به اندازه شما دلسوز و نگران سرنوشت شما نیست، ثانیاً هیچ‌کس به اندازه‌ شما ازجزئیات فعالیت‌تان آگاه نیست و ویژگی‌های شما را نمی‌شناسد، بنابراین هیچ کس نمی تواند به‌خوبی و دقت خود شما، برایتان برنامه‌ریزی کند.

 

۵- حال این سوال پیش می‌آید رقیب اصلی شما در کنکور تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری) کیست؟ رقیب شما دیگران نیستند، رقیب اصلی شما، خودتان هستید، شما در طول سال جاری باید با خودتان مسابقه بدهید.

شما باید دایماً تلاش کنید، قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را بیشتر محقق نمایید. این روش برنامه‌ریزی به صورتی است که به شما امکان می‌دهد دائماً با خودتان رقابت کنید و رکوردهایی را که در مسابقه با خودتان به دست می‌آورید ثبت کنید. اگر شما بدانید این هفته چند ساعت مطالعه کرده‌اید حتماً در هفته آینده خواهید توانست ساعات بیشتری درس بخوانید و یا این که عمیق‌تر و مؤثرتر مطالعه کنید. به تجربه ثابت شده‌است که اکثر داوطلبان پس از ثبت ساعت مطالعه خود، تصمیم می‌گیرند هفته بعدشان از هفته قبل بهتر و پربارتر باشد.

بنابراین باید تأکید کنیم که بیش از ۹۰% نتیجه این داوطلبان، حاصل از زحمت و تلاش خود آنان و استفاده حداکثر از توانایی‌هایشان است. عامل برنامه‌ریزی و خدمات کمک آموزشی نقش دوم را دارد.

در این‌جا خیلی مهم نیست که پایه درسی شما در چه حدی است و در سال‌های قبل چه‌قدر ضعف داشته‌اید، مهم این است که اراده کنی و با کمک این روش برنامه‌ریزی روزبه‌روز، هفته به هفته و ماه به ماه از توانایی‌های خود بیشتر و بیشتر استفاده کنی.

 

برگرفته از کتاب مشاوره و برنامه ریزی آزمون کارشناسی ارشد و دکتری به روش سنجش امیرکبیر

 

جدیدترین اخبار دکتری و کارشناسی ارشد کلیک کنید.

سنجش امیرکبیر به عنوان مجری آماده سازی منابع کنکور ارشد و دکتری سراسری و وزارت بهداشت ،آزمونی سرتاسر با موفقیت و پیروزی را برای شما آرزومند است.
( www.sanjeshetakmili.ir ) برای اطلاعات بیشتر به سایت سنجش تکمیلی دات آی آر مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۴۴۰۳۱۶۹۰ بیست خط تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *