mosahebeh2

نحوه پاسخگویی به سوالات در مصاحبه دکتری

در جمع ارزیابی مصاحبه ، بر اساس ۳ محور زیر است.

الف) سابقه پژوهشی (اعم از تالیف یا ترجمه کتاب و مقالات و … )

 . تالیف یا ترجمه کتاب چندان امتیاز مثبتی ایجاد نمی کنه برای داوطلب. ولی داشتنش خالی از لطف نیست.
حضور در کنفرانس های بین المللی و منطقه ای تا سقف ۳ مقاله برای هر کدوم امتیاز داره.

* در خصوص عزیزانی که مقالات ISI دارند، عرض کنم کلیه مقالات که جهت اخذ سابمیشن هزینه پرداخت می شه یا در لیست سیاه وزارت علوم هست ارزشیابی نمیشه و احتمالاً داوطلب با برخورد چندان جالبی در صحنه مصاحبه مواجه نخواهد شد. توصیه می کنم هر آنچه دارید با خود همراه داشته باشید. و در وهله آخر ارائه کنید. (البته شخصاً بر اساس تجربه دوستان عرض می کنم دو صد مقاله آی اِس آی به ارزش یک مقاله علمی و پژوهشی ایرانی نیست)

ب) سوالات تخصصی یا نیمه تخصصی و … در جلسه مصاحبه
بر اساس رویکرد همیشگی باید تلاش کنید سوالات را که در حوزه های مختلف است، پاسخ دهید. فرضاً تئوری حسابداری، حسابداری مدیریت، حسابرسی، و زبان که در هر آزمون پرسیده خواهد شد.
در مورد زبان یا متن کتاب یا مقالات، باید داوطلب ترجمه همزمان کنه که معمولاً در حد کتب پایه حسابداری و مدیریت هست و یا اینکه در مورد موضوعی خاص چند دقیقه ای کوتاه به زبان انگلیسی صحبت کنه که این کمتر اتفاق می افته اما در هر دوره چنین موضوعی برای داوطلبی اتفاق افتاده که اگر کسی این بخش رو پاسخ بده وضعیتش بهتره.
بهر حال هر داوطلبی مطمئناً مطالبی رو مرور کرده که موفق شده در بخش کتبی نمره بیاره بنابراین توصیه من تمرکز بر محور همان مطالب و کارهای پژوهشیِ جدیدِ صوت گرفته هست که هر شخصی در کارباشه، بهتر می تونه این بخش ها رو جواب بده.
جمعاً به بخت شما هم بستگی داره. چون تعدد داوطلبان زیاده ممکنِ سوالات ریز هم مطرح بشه. فرضاً در روز اول ۴۰ نفر برای مصاحبه دعوت شدند و خود این موضوع، جای سوال داره.
بهر حال مباحث فوق الذکر، استانداردهای جدید، تجدید نظر شده، و مباحث درسی مطرح شده در فهرست دروسی که شما در دانشگاه ها تدریس می کنید و …
اگر در بخشی تسلط ندارید هرگز از اون در روز مصاحبه یادی نکنید. یا بگویید که اطلاعاتم در این زمینه کافی نیست.
در جمع، آنقدر جای سوال هست که طبیعتاً پاسخ دادن بهش نه غیرممکن، بلکه دشوار.
پایان نامه: استاد راهنما، استاد مشاور و موضوع خیلی خوب.
طبق تجربه دوستان قدیمی، بسیاری از داوطلبان به دلیل ضعف پایان نامه در مصاحبه اوت شدند. حالا اگر پایان نامه شما موضوعی جدید و خوب هست و یا استاد راهنمای شما محقق معروفی است که نقطه بسیار مهم و با ارزشی برای شما است.

ج) موضوعات روانشناسی، فن بیان و فصاحت کلام و … .
این مسئله هم امتیاز خوبی داره. طرز برخورد و … .
معمولاً مصاحبه با سوالاتی از محل سکونت، کار، ازدواج، سربازی و علایق شخصی هست و در ادامه میره روی بخش های تخصصی.

پرسشنامه مصاحبه
در روز مصاحبه باید پرسشنامه ای مبنی بر اطلاعات شخصی، کاری، تحقیقی و دلیل به ادامه تحصیل ارائه کنید. که بر اساس این، بخشی از امتیازات به شما داده خواهد شد.
از هر کار تنها سه مورد قابل درج در فرم هست. توصیه می کنم مهمترین و قوی ترین کارهاتون رو بنویسید.
یکی از نکاتی که باید عرض کنم در مورد پرسشنامه، باید در مورد یک موضوع تحقیقی در صورت اینکه دانشجو دکتری شُدید، پیشنهاد داده و پروپوزال بنویسید. با در نظر گرفتن موضوعات زیر:
عنوان موضوع، بیان مسئله، سوالات و فرضیه و روش پیشنهادی برای تحقیق
سعی کنید از موضوعات بنیادی استفاده کنید. خلاقیت شما بسیار اثر بخش خواهد بود. کسی از این پروپوزال ازتون سوال نمی پرسه، بلکه جمع ارزیابی از توان شماست.

سنجش امیرکبیر
استرس نداشته باشید
مصاحبه هم تنها بخش کوتاهی از زندگی شماست. اگر مثبت بود قسمت بوده و اگر منفی، خیر. در جمع توکل به خدا داشته باشید آرزو می کنیم بهترین نتیجه رو بگیرید. همه چیز وابسته به تلاش شماست و نحوه ارزیابی اشخاصی که در روز مصاحبه با چند سوال بدست می یارند.
یادتون باشه، این مولفه منفی باعث پیامدهای بدی میشه.
اشخاصی که به عنوان مصاحبه گر در روز مصاحبه تشریف دارند، مطمئناً شرایط شما رو درک می کنند و با سوالات ابتدایی شون، محیط امنی رو فراهم می کنند.

پایان نامه
بخشی از سوالات ممکنه از پایان نامه باشه، بنابراین در این روز های باقی مونده مرور کنید.

نحوه ارائه رزومه
حتماً یک رزومه کتبی از موارد زیر ارائه کنید:
۱- مشخصات فردی: شامل نام و نام خانوادگی، محل تولد و سال تولد، وضعیت سربازی و تأهل، آدرس محل سکونت و محل کار تلفن و پست الکترونیک.
۲- مشخصات تحصیلی: شامل مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد، محل تحصیل و دوره زمانی محصل به همراه درج معدل و همچنین اشاره به موضوع پایان نامه و نمره پایان نامه.
۳- عضویت در انجمن های تخصصی
۴- سابقه مقالات اعم از علمی و پژوهشی، ISI، تخصصی.
۵- سابقه مقالات در کنفرانس های بین المللی، ملی، منطقه ای و داخلی (به ترتیبی که گفتم بچینید که امتیازدهی هم به همین صورت هست)
۶- تالیف و ترجمع کتاب و …
۷- مشارکت در طرح های پژوهشی: با درج عنوان طرح، مجری طرح، وضعیت طرح و محل اجرا.
۸- سابقه تدریس: شامل درج دروس مورد تدریس و محل آن به همراه سال های مشارکت.

* توصیه می شود چند نسخه از این رزومه تهیه و همراه خود داشته باشید.
** بر اساس سابقه آماده شده، حتماً بصورتی منظم اوراق پژوهشی رو در کاور مجزا یا کلاسور قرار بدید که از سردرگمی خواننده کاسته بشه.

چگونه یک مصاحبه موفق داشته باشیم
قبل از هر چیزی آیا تا به حال فکر کرده اید که:

چرا افراد موفق، بزرگ و تاثیرگذار در جهان اکثراً سخنوران ماهری نیز هستند؟
چرا درباره موضوعاتی که در موردشان علاقه و اطلاعات داریم برای یکی دو نفر از دوستانمان به راحتی حتی برای چند ساعت می توانیم صحبت کنیم ولی وقتی بخواهیم همین مطالب را برای جمع زیادی از مخاطبان بیان کنیم دستپاچه و عصبی می شویم و به دلیل اضطراب حتی فراموش می کنیم چه می خواهیم بگوییم؟
آیا تا به حال تصور کرده اید که روزی در برابر اجتماع عظیمی از مخاطبان صحبت می کنید و آنها با اشتیاق تمام به صحبتهای شما گوش می دهند و شما نیز همچنان با شور و حرارت سخنرانی می کنید؟
آیا می دانستید که: صحبت کردن در برابر جمعیت (در اینجا هیئت ژوری)، فقط برای عده خاصی از افراد مشکل نیست و این مساله ای عمومی است، حتی بهترین سخنرانان نیز در ابتدا دچار همین ترس و عدم تسلط بوده اند و توانایی صحبت کردن در برابر جمع استعدادی خدادادی نیست که فقط بعضی ها از آن برخوردارند؛ بلکه با علاقه و تمرین مثل هر توانایی دیگری می توان به مهارتی باور نکردنی در اینباره دست یافت.
و نیز حتماً باور نمی کنید که آموختن فنون و مهارت یافتن در سخنرانی و مصاحبه حتی یک دهم آنچه عموم مردم تصور می کنند، سخت و دشوار نیست.

برگرفته از کتاب تکنیک های انتخاب رشته دکتری و مصاحبه دکتری به روش سنجش امیرکبیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *